Obecnie strony internetowe w zdecydowanej większości przypadków tworzone są na bazie systemów zarządzania treścią. Najczęściej są to darmowe CMS takie jak WordPress, Drupal, Joomla i wiele innych, jednakże czasami mamy również do czynienia z autorskimi, płatnymi systemami.
Coraz częściej nawet niewielkie i mało skomplikowane witryny internetowe, powstają w oparciu o CMS. Czasami klient dla którego przygotowano stronę, nie jest nawet świadomy tego, że jego wizytówka internetowa, to potężne narzędzie, dające nieograniczone możliwości rozbudowy i co najważniejsze z jego punktu widzenia, to oprogramowanie umożliwiające łatwe zarządzanie zawartością strony internetowej. Nieświadomość klienta w tej kwestii często wynika ze świadomego działania autora strony, który nie informuje właściciela strony o możliwościach jej łatwej obsługi, gdyż w przyszłości za każdą najdrobniejszą czynność, jak edycja czy dodawanie treści, będzie czerpał dodatkowe korzyści materialne. Takie niedoinformowanie klienta może również wynikać z tego, że zawartość strony z założenia nie będzie zmieniana przez bardzo długi okres czasu, a więc autor zakłada, że nie ma sensu przeprowadzanie szkolenia z obsługi systemu pozwalającego zarządzać treścią.
Jeżeli właściciel strony internetowej, wykonanej na zlecenie, chciałby samodzielnie podjąć próbę dokonania pewnych zmian na stronie, ale nie ma wiedzy na temat tego, czy działa na silniku CMS, to z pomocą przychodzą nam narzędzia on-line, które to ułatwią. Do detekcji CMS możemy przykładowo wykorzystać:
- narzędzie zaimplementowane na głównej stronie serwisu robofix.eu w bloku "Sprawdź rodzaj i wersję CMS"
Narzędzie to rozpoznaje kilkadziesiąt odmian CMS.
Po ewentualnym zdiagnozowaniu na jakim CMS oparta jest strona, jej właściciel będzie potrzebował jeszcze danych dostępowych, ale te są możliwe do odzyskania, nawet bez udziału autora strony.