
W wykrywaniu potencjalnie niebezpiecznych witryn, bez wątpienia ogromną rolę odgrywa Google, który w tym celu nieustannie odwiedza miliardy adresów internetowych, a w przypadku wykrycia zagrożenia, na różne sposoby ostrzega użytkowników o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą odwiedzenie takiej witryny.
Google każdego dnia wykrywa wiele tysięcy stron internetowych stanowiących zagrożenie dla użytkowników Internetu, które najczęściej służą do wyłudzania danych i infekowania urządzeń użytkowników. Wśród nich, poza witrynami stworzonymi przez hakerów, najczęściej można natknąć się na strony internetowe, które zostały przejęte, zmodyfikowane i wykorzystywane przez hakerów, do w/w celów.
Najczęściej przyczyną przejęcia przez hakerów kontroli nad witryną, są zaniedbania w obszarze bezpieczeństwa – brak aktualizacji komponentów strony, niska złożoność haseł itd. Odwiedzanie takich witryn często skutkuje zainfekowaniem urządzeń użytkowników (telefony, tablety, komputery) szkodliwym oprogramowaniem (programy typu ransomware, programy szpiegowskie, wirusy, robaki komputerowe, konie trojańskie), w celu wyłudzania od nich poufnych danych.
O tym, że dana witryna jest zainfekowana najczęściej dowiadujemy się gdy:
- zauważymy ostrzeżenie w wyszukiwarce, że została ona zaatakowana przez hakerów lub ktoś naruszył jej bezpieczeństwo,
- otrzymamy od Google informację (w przypadku gdy jesteśmy jej właścicielem), że padła ofiarą ataku hakerów,
- program antywirusowy zablokuje próbę jej otwarcia,
- podczas próby wywołania adresu url, przeglądarka wyświetli nam jeden z poniższych komunikatów:
„Strona, którą chcesz otworzyć, zawiera złośliwe oprogramowanie: strona, na którą chcesz wejść, może zainstalować złośliwe oprogramowanie na Twoim komputerze.”
„Wchodzisz na stronę wprowadzającą w błąd: strona, którą chcesz otworzyć, może wyłudzać informacje.”
„Na następnej stronie znajdują się szkodliwe programy: strona, którą chcesz otworzyć, może w nieuczciwy sposób spowodować, że zainstalujesz programy, które będą przeszkadzać Ci w przeglądaniu internetu.”
„Ta strona próbuje wczytać skrypty z nieuwierzytelnionych źródeł: odwiedzana strona nie jest bezpieczna.”
Istnieje również możliwość sprawdzenia dowolnej witryny, wobec której mamy podejrzenia, że może być zainfekowana. Jej stan możemy sprawdzić przy pomocy narzędzia: https://transparencyreport.google.com/safe-browsing/search