
Zmorą administratorów stron internetowych opartych na CMS WordPress są sytuacje, w których dochodzi do nieprawidłowości w działaniu witryny, które z pozoru powstały samoistnie, z nieznanej przyczyny. Anomalie w działaniu CMS mogą objawić się błędnym wyświetlaniem struktury strony, czasami pojawieniem się komunikatów o błędach np. Internal Server Error lub HTTP Error 500, a w najgorszym przypadku całkowitym brakiem dostępności strony. Ten ostatni przypadek objawia się najczęściej wyświetleniem pustej, czystej, białej strony, często nazywanej również White Screen Of Death (WSOD). Problem taki mogą napotkać również użytkownicy innych systemów zarządzania treścią t.j. Drupal czy Joomla, ale zajmiemy się tutaj przywróceniem do życia witryny internetowej opartej na systemie WordPress. Poniżej w dużym skrócie omówimy kilka najczęstszych przyczyn wystąpienia białej strony i przedstawimy solucje rozwiązujące ten problem.
AKTUALIZACJA WTYCZEK
Jeżeli wystąpienie WSOD ma miejsce na skutek aktualizacji wtyczek WordPress'a, to za pośrednictwem FTP, zmieniamy nazwę folderu "plugins" znajdującego się w katalogu "/wp-content", na np. "plugins.off". Ten zabieg zdezaktywuje działanie wszystkich plugin'ów, co pozwoli nam zalogować się do Panelu Administracyjnego. W następnym kroku tworzymy folder /wp-content/plugins i przenosimy do niego pojedynczo plugin'y, po kolei je aktywując i sprawdzając dostępność strony. Tym sposobem wykryjemy, który plugin zawinił.
WYCZERPANY LIMIT PAMIĘCI PHP
Jedną z najczęstszych przyczyn całkowitej niedostępności strony jest niewystarczająca ilość przydzielonej pamięci PHP. W tej sytuacji możemy spróbować wyedytować plik "wp-config.php", dodając na końcu pliku następującą linijkę kodu:
define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );
Jeżeli to nie pomoże, należy skontaktować się z administratorem hostingu, prosząc go o zwiększenie tego limitu.
WYCZERPANY LIMIT PRZESTRZENI DYSKOWEJ
Zdarza się również, że WordPress odmawia posłuszeństwa na skutek wyczerpania limitu dostępnej przestrzeni dyskowej konta hostingowego. Często przyczyną jest źle skonfigurowana wtyczka odpowiedzialna za gromadzenie cache'u. By temu zaradzić należy zlokalizować przez FTP miejsce gromadzenia cache'u, wykasować go z serwera i ponownie przeprowadzić konfigurację wtyczki, upewniając się, że pliki cache będą cyklicznie i automatycznie opróżniane. Sprawę załatwi też całkowite odinstalowanie plugin'u.